Jak jsme slíbili, přinášíme vám rozhovor s manželi Růžičkovými, kteří minulý týden uvedli naši knižní novinku Život podle Zero Waste za třicet dní. Za hojné účasti příznivců tohoto životního stylu, se s námi Andrea a Mikoláš podělili o zkušenosti z bezodpadového a bezobalového života a přidali i tipy pro ty, kteří by také chtěli něco udělat pro životní prostředí.

Kdy a na základě čeho jste se rozhodli, že budete s odpadem nakládat jinak než dosud? 

Začali jsme postupně, před pár lety. Stačilo se podívat kolem, na prostředí, ve kterém žijeme a hned nám bylo jasné, že i my jsme odpovědní za to, v jakém je stavu.

Je to vůbec možné v domácnosti s jedním, zanedlouho se dvěma dětmi? 

Možné to je, i když netvrdíme, že je to snadné. Ani my nejsme stoprocentní a odpad produkujeme. Snažíme se ale, aby byl co nejmenší. Například máme vlastní láhve na vodu, na nákup nosíme plátěné tašky, takže nepotřebujeme igelitové pytlíky, celkem dost potravin kupujeme v bezobalových obchodech. Pleny jsme používali jednorázové, ale vyrobené z celulózy, což je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Podle jakých konkrétních pravidel se řídíte? 

Neplýtvat, mít tolik, kolik skutečně potřebujeme, uvědomovat si důsledky svého chování. Nakupujeme převážně na trzích nebo v rodinných podnicích, maso kupujeme z domácího chovu.

Co vás na přístupu k životnímu prostředí trápí nejvíc? 

Lidská ignorance a hloupost, plýtvání. A taky ztráta schopnosti vnímat a být napojený na přírodu, které jsme součástí. Vadí nám zbytečné kácení stromů a jejich nedostatečné sázení, málo zeleně, hlavně ve městech, kde je přitom tolik potřeba. Vadí nám voda v plastových láhvích tam, kde teče pitná z kohoutku. A taky nechápeme, jak je možné že v dnešní online době ještě existují papírové reklamní letáky. Rovněž považujeme za zbytečné balení časopisů nebo zeleniny do igelitu.

V čem nedokážete, i když se snažíte, být důslední? 

Je vůbec možné, aby byl člověk, jako tvor, naprosto důsledný? Asi ne. My nejsme důslední v třídění odpadu, především v bio odpadu a kovech. I my  kupujeme některé potraviny v plastu, protože prostě zrovna není jiná alternativa.

Co byste svým dětem, s ohledem na zero waste, nikdy nekoupili, i kdyby nejvíc prosily? 

Nikdy neříkáme nikdy, obzvlášť když jde o děti…

Všímá si již váš malý syn sám principů přístupu k přírodě a životnímu prostředí? 

Snažíme se mu být přirozenými vzory v přístupu k životu obecně. Učíme ho poprosit a poděkovat, a to ve všech oblastech. Chovat se mírumilovně a zároveň s respektem k zvířatům. Učíme ho už teď vyhazovat odpad správně.

Kdyby vám zlatá rybka dokázala splnit jediné přání ohledně světa kolem nás, co by to bylo? 

Asi aby se našel způsob, jak ekologicky rozložit plastový odpad a jak nasytit lidstvo bez újmy na planetě.

Jaké tři věci byste si sbalili, abyste dokázali přežít, kdyby došlo k nečekané přírodní katastrofě? 

Křesadlo, nůž a nádobu na vodu.

Je v něčem život „zero waste“ jednodušší než ten pro většinu stále „normální“? 

Nevíme, jestli je jednodušší, ale není o mnoho složitější. Ten dobrý pocit stojí rozhodně za to! Je to jen o tom změnit pár zvyků na zvyky jiné.

Který největší nesmysl jste ohledně zero waste slyšeli? 

Že to stejně nemá smysl dělat, protože většina to dělá opačně. A taky to, že se tříděný odpad stejně nakonec smíchá a skončí na jednom smetišti. 

V čem vás obohatila kniha Život podle zero waste, jejímiž jste ambasadory? 

Je plná užitečných rad a informací jak na to. Vždycky je spousta prostoru na zlepšení, a i když se snažíme, platí to i pro nás. Je skvělé, že knihy tohoto typu vznikají –  knížka je jednoduchý a srozumitelný návod na to, jak celkem snadno snížit produkci vašeho odpadu.

O ZeroWaste stylu života si s Andreou a Mikolášem Růžičkovými povídal Martin Hradecký.


Přidejte se k nám a skočte do bezodpadového života rovnýma nohama, třeba s naší knihou Život podle ZeroWaste za třicet dní.